Dziś nie lada rarytas dla dendrologów i miłośników starych odmian popularnych drzew. Oto kasztanowiec zwyczajny ‘Memmingeri’ (Aesculus hippocastanum ‘Memmingeri’) - odmiana pochodząca z Niemiec z 1855 roku. Nazwa jej została nadana na cześć Gustava Memmingera, znakomitego ogrodnika z Verdum.
Kasztanowiec zwyczajny ‘Memmingeri’ w sezonie jest dość podobny do klasycznego kasztanowca zwyczajnego, jedynie ma nieco jaśniejsze liście. Kwiatostany są wydłużone i smuklejsze. Kwitnie nieco później. Pokrój i inne części drzewa niemal identyczne.
Różnice widać wiosną, po wypuszczeniu pierwszych liści. Jego ulistnienie jest zielonożółte, wyjątkowe, od razu rzucające się w oczy z daleka . Ten odcień zmienia się - blednie - dopiero latem (literatura wskazuje, że bywa przyprószony na biało i dopiero blednie i staje się jasnozielony). Klasyczne kasztanowce wiosną są od razu żywo zielone.
Bardzo rzadko można go spotkać w starych polskich parkach. Między innymi w Parku Julianowskim w Łodzi. Macie w swoich miastach i miasteczkach?
Tak się odmiana ‘Memmingeri’ prezentuje na początku maja:
I dla porównania klasyczny kasztanowiec zwyczajny:
I całe drzewko odmiany ‘Memmingeri’ obok klasycznego kasztanowca zwyczajnego:
Mój wiosną ma barwę białożółtą, inną niż odmiany drzew 'Aurea' i latem to białe oprószenie się utrzymuje, jesienią ciemnożółty. Niestety szrotówek go atakuje. Ma 11 lat i w tym roku zakwitł dopiero drugi raz, tym razem na czubku. W zeszłym roku kwiaty wypuścił gdzieś z tyłu i na dole, jakby je chciał ukryć.
OdpowiedzUsuńSzybko rośnie? Z tym szrotówkiem to jest straszna walka. On nie tyko szpeci drzewa kasztanowców, ale w długim horyzoncie czasowym strasznie je osłabia.
UsuńBardziej rozrasta się w szerz, właściwie to taka kulka wysoka na 4-5 metrów. Ma bardzo masywne pień i gałęzie, bardziej niż zwykły kasztanowiec biały.
OdpowiedzUsuń