Często dostaje maile z prośbą o rozpoznanie drzewa po liściach. Często dostaję sygnały, że te występujące u nas jarzęby się mylą i są do siebie podobne. Jeśli widzimy raz jedno drzewo, a za jakiś czas inne, to może tak być. Nawet, jak otworzymy książkę typu atlas drzew, to tam na rysunkach czy zdjęciach tych różnic zbytnio nie widać, a w terenie wszystko nam się miesza.
Postanowiłem ułatwić identyfikację jarzębów o pojedynczych liściach. Tego samego dnia w centrum kraju (lokalizacja jest ważna, bo liście drzew potrafią się nawet znacznie różnić w zależności od regionu w którym rosną) zebrałem liście 2 popularnych u nas jarzębów - jarzęba szwedzkiego i jarzęba mącznego. Dodałem też podobnego do nich jarzęba szerokolistnego - rzadkość u nas, ale się trafia w parkach i do tego jest bardzo podobny do tych dwóch wcześniej wymienionych. Zeskanowałem ich liście zaraz po powrocie do domu.
Sami zobaczcie efekty - różnic jest dużo. Od lewej mączny (najbardziej zaokrąglony), po środku szerokolistny (piłkowany) i po prawej szwedzki (klapowany). Najpierw wierzchnia strona liści:
Teraz spód liści jarzębów:
Skany dobrze pokazują wszystkie różnice. Zarówno kształtu, brzegu, unerwienia i długości ogonka. Teraz nawet widać, że na spodzie, to mączny jest najjaśniejszy, a szwedzki mimo, że wydaje się jasny od spodu, to jest to jasny, delikatnie zielony odcień, ale nie białawy, nie sinawy.
Będzie łatwiej?
Super, dziękuję.
OdpowiedzUsuńJa też dziękuję. Super prezentacja.
OdpowiedzUsuńDzięki!
Usuń