Nieszpułka rzadko jeszcze gości w naszych ogrodach. A szkoda, bo nie tylko jest drzewkiem owocowym, dobrze sobie radzącym w naszym klimacie, to jeszcze jest rośliną ozdobną. Ładnie kwitnie, owoce ma specyficzne, a jesienią pięknie się przebarwia na żółte tony.
Po pierwszych przymrozkach można zrywać jej owoce. Co prawda są za twarde, aby je konsumować na surowo, ale można je podpiec z cukrem w piekarniku i posmakować.
Ja po kilku latach od posadzenia zebrałem z mojego drzewka 2 kg owoców i w tym roku zrobiłem konfiturę. 2 lata temu była nalewka. Ale owoców było mało więc tylko nieduża karafka.
Przepis na konfiturę z nieszpułki
Owoce umyłem, wyciąłem wystające resztki kielicha, pokroiłem. Niestety bardzo trudno z niej wydobyć pestki. Każdy owoc ma ich pięć. Są małe ale twardawe. Wszystko wrzuciłem do garnka. Podlałem wodą i zacząłem gotować. Mimo twardości nieszpułka dość szybko uległa rozpuszczeniu. Co prawda dłużej musiało to potrwać i wymagało kilkukrotnego dolewania wody, aż większość owoców się rozgotowała, ale się udało. Teraz nastąpił najtrudniejszy moment. Potrzebne jest duże i dobre sito, aby oddzielić pestki od pozostałej masy. Z tym schodzi się najdłużej i potrzebna jest skuteczna metoda. Takiej chyba jeszcze nie ogarnąłem. Natrudziłem się mocno.
Jak uda się już oddzielić pestki, to do masy owocowej dodajemy cukru. OK 1/3 masy nieszpułki, którą wrzuciliśmy do garnka. Dla smaku można dodać miodu lub / i cynamonu. Jak kto lubi. Całość podgrzewamy do uzyskania konsystencji podobnej do konfiturowej. Następnie przelewamy dużym lejkiem do czystych słoiczków i mocno zakręcamy. Voila i smacznego - smakuje delikatnie cierpkawo ale wyśmienicie. W sklepie zapłacić trzeba ok. 25 PLN za ćwierćlitrowy słoiczek takiego rarytasu.
Macie jakieś inne, sprawdzone pomysły na przetwory z nieszpułki? A przede wszystkim, jak pozbyć się pestek w miarę sprawnie?
Ciekawe jak wygląda kwestia zdrowotna przy tego typu przetworach? Czy są one zdrowe.
OdpowiedzUsuńTak - owoce nieszpułki są bardzo prozdrowotne. Pisałem kiedyś o zaletach nieszpułki dla zdrowia. Polecam je.
UsuńBardzo dobre są też kompoty z nieszpułki, np. w połączeniu z płatkami róż.
OdpowiedzUsuńPięknie wygladają na ogrodzie ,szczególnie jesienią.
Właśnie rośnie mi najstarsza odmiana: apyrena
Czym wyróżnia się ta odmiana?
UsuńNieszpułkę po zebraniu trzymamy aż zrobi się miękka i brązowa w środku. Takie owoce dopiero się przerabia
OdpowiedzUsuńI wtedy odchodzi od pestki?
UsuńDpkładnie. Można nieszpułkę przetrzymać na drzewie by naturalnie dojrzała a to co spada na bierząco przerabiać Lub jak już jest część miękka na drzewie to wszystkie zebrać. Te twarde odstaeić na kilka dni i same dojdą a te miękkie od razu przerabiać.
Usuń