W tym roku postanowiłem baczniej przyjrzeć się naszym klonom. Pod koniec zeszłego roku zrobiłem wpis, jak przebarwiają się te popularne klony. Tym razem pokażę, jak one kwitną i w jakim terminie.
Przypominam, że w Polsce najczęściej w parkach, lasach, na skwerach i przy ulicach spotkać można 6 gatunków klonu. Te najpopularniejsze u nas klony to:
- klon jawor
- klon jesionolistny (ten ma liść złożony z 3, 5, a rzadziej z 7 listków)
- klon polny
- klon srebrzysty
- klon tatarski (i jego odmiana ginnala)
- klon zwyczajny
Terminarz kwitnienia popularnych w Polsce klonów.
Przedstawię je teraz w kolejności budzenia się po zimie i kwitnienia w centralnej Polsce. A jest to dość duży przedział czasowy. Pierwszy zaczyna kwitnienie klon srebrzysty. Ma to miejsce już pod koniec marca, a w niektórych ciepłych wiosnach nawet wcześniej.
Klon srebrzysty
Klon srebrzysty
Klon srebrzysty
Następny jest klon jesionolistny. W sumie kwitnie z tydzień, dwa po srebrzystym.
Klon jesionolistny
Klon jesionolistny
Klon jesionolistny
Na trzecim miejscu kwitną klony zwyczajne i polne. Klon zwyczajny kilka dni wcześniej. W zależności od tempa nastania wiosny ma to miejsce w połowie kwietnia.
Klon zwyczajny
Klon zwyczajny
Klon zwyczajny
Klon polny
Klon polny
Klon polny
Jako przedostatnie kwitną klony tatarskie wraz z odmianą ginnala. Ma to miejsce na początku maja.
Klon tatarski
Klon tatarski
Klon tatarski
Na samym końcu mamy kwitnienie jaworu - klon jawor. Ono się zaczyna z grubsza w połowie maja i trwa nawet do końca tego miesiąca.
Klon jawor
Klon jawor
Klon jawor
Jak widać różnica w czasie kwitnienia dochodzi do 10 tygodni. Czas pojawiania się kwiatów to ważna cecha identyfikacji tych popularnych klonów. Warto o tym pamiętać.
Użyteczna wiedza na temat rozpoznawania klonów. Przyda się do rozpoznawania poszczególnych pożytków dla pszczół w pasiece.
OdpowiedzUsuń