Dziś będzie nieco sentymentalnie. Wytrzymaliście ze mną 10 lat! Na początku listopada 2010 roku napisałem pierwszy post na tym blogu. Dekada to już coś, tak sądzę. Wielu zaczyna pisać swoje blogi ale niewielu w tym trwa. Analizowałem zawodowo blogerów i liczby wpisów blogowych na przestrzeni ostatnich kilku lat. Co rok spada zaangażowanie i liczba powstających artykułów. Mocno do tego przyczyniły się same platformy blogowe. W 2018 roku zamknięto platformy Onetu blog.pl, Wirtualnej Polski bloog.pl oraz Republiki.pl. Oficjalnie za powód podano coraz mniejszy ruch i spadające liczby wpisów oraz rosnące koszty utrzymania całej infrastruktury. To był dla wielu cios w plecy. Odpuścili blogowanie i potracili cały content. Zostali Ci, którzy zdążyli przerzucić treści na inne platformy oraz Ci, którzy od początku blogowali na własnych domenach albo na stabilniejszych platformach, jak Bloger Google'a. Swoje zrobiły też platformy social media. Wielu blogerów właśnie tam znalazło pomysł na nowoczesne blogowanie.
Przez te 10 lat powstało tu prawie 900 wpisów. Średnio zatem wychodzą prawie 2 wpisy na tydzień. Ile opublikowałem zdjęć? - grube tysiące. Blog osiągnął niemal 1 900 000 wyświetleń, z rekordowym październikiem 2015 w postaci prawie 95 000 wyświetleń. Były lata grube, ale były i chude. Czasami inne zajęcia nie pozwalały na częstsze interakcje. Mam jeszcze, jak większość z nas, rodzinę, pracę zawodową, sport i inne pasje. Czasami pisywałem niemal codziennie, a czasami tylko kilka razy w miesiącu. Czasami coś testowałem. Ważne, że się podoba. Dostałem tysiące komentarzy i setki maili. Wiele próśb z rozpoznaniem jakiegoś drzewa. Uderzacie z przeróżnymi problemami. Mam wiele sygnałów, że to o czym piszę pomogło Wam na lekcjach, na studiach, czy w codziennych zajęciach w Waszych ogródkach. Ekstra! Cieszę się, że mogłem pomóc.
Wszystkim, którzy tu teraz trafili po raz pierwszy mogę obiecać, że się nie zawiodą. Zachęcam do częstych odwiedzin i udostępniania wpisów w social mediach. Niech inni też poznają piękno drzew, które rosną w Polsce. Non stop jeżdżę po okolicach, parkach, arboretach, ogrodach działkowych i botanicznych. Śledzę rozwój drzew liściastych i iglastych. Odwiedzam je w różnych porach roku i w różnych fazach ich życia. Spotykam nowe gatunki i odmiany. Odwiedzam targi z zupełnymi nowościami. Śledzę czasopisma i internet. Spotykam ekspertów dendrologi i konsultuję z nimi informacje. Aparat zawsze mi towarzyszy. Wszystkim tym szybko dzielę się z moimi użytkownikami. Informuję o wszelkich ciekawostkach i nowinkach. Staram się by zdjęcia były wysokiej jakości. Nie zasłaniam ich mocnym znakiem czy logotypem. Nie bawię się Photoshopem. To nie wybieg i pokaz mody. Liście czasami są uszkodzone, przybrudzone czy chore. Czasami kwiaty są na dużych wysokościach. Taka jest przyroda - trzeba umieć ją delikatnie podglądać i pokazać taką, jaka jest. Drzewo się nie ustawi do zdjęcia. Nie zawsze jest pogoda na robienie zdjęć. Często szansa dobrego zdjęcia w danym roku mija i trzeba czekać na kolejny sezon.
Jeszcze jedno. Podróże, wstępy, literatura, twarde dyski, hostingi, obiektywy, karty pamięci, aparaty ... trochę kosztują. Dlatego w pewnym momencie wrzuciłem reklamy Google na bloga. Przychody, co prawda nie rekompensują tych wydatków, ale chociaż w części pozwalają na kolejne eskapady. Zrozumcie proszę. Wiem, że czasami przeszkadzają. Dobieram takie (albo system retargetingowy) aby pokrywały się z naszymi potrzebami i zainteresowaniami.
Reasumując - dzięki za te 10 lat! Dzięki, że jesteście i komentujecie.
Oczywiście nie chcę robić takiego suchego wpisu bez żadnych fotek. To jest z założenia fotoblog :-) Przygotowałem TOP listę najlepszych moim zdaniem zdjęć drzew na 10 urodziny bloga. Takich, niepublikowanych jeszcze! Zapnijcie pasy i oglądajcie.
Aha, dajcie znać w komentarzach, czy się podobają i w którą stronę dryfować z wpisami przez kolejne lata.
Jarząb olcholistny 'Red Bird'
Jabłoń południowochińska
Wiśnia piłkowana 'Royal Burgundy'
Kasztanowiec zwyczajny 'Memmingeri'
Kalina angielska
Różanecznik 'Cunningham's White'
Różanecznik Dominik
Różanecznik Goldkrone
Suchodrzew Maacka
Ośnieża drzewiasta forma różowa
Glicynia
Modrzewnik chiński
Magnolia lekarska odm. dwuklapowa
Dereń kwiecisty
Magnolia 'Elizabeth'
Cypryśnik błotny
Sosna oścista
Metasekwoja chińska
Klon grabolistny
Magnolia purpurowa 'Nigra'
Dipelta junnańska
Kłokoczka południowa
Czeremcha Maacka
Orzesznik drobnoowocowy
Klon diabelski
Obiela
Azalia kiusiuańska
Kasztanowiec gładki
Magnolia Wilsona
Laurowiśnia wschodnia
Klon japoński odm. tojadolistna
Klon zwyczajny 'Golden Globe'
Dąb niski
Klon palmowy
Wiąz szypułkowy
Orzech szary
Dąb czerwony 'Aurea'
Orzech mandżurski
Dawidia chińska
Kasztan amerykański
Judaszowiec chiński
Klon japoński
Klon jawor 'Prince Camille de Rohan'
Kasztanowiec czerwony 'Variegata'
Klon pospolity 'Charles Joly'
Sosna bośniacka
Klon rdzawy
Klon zielonokory
Malus hupehensis
Skrzydłorzech kaukaski
Jarząb brekinia
Oliwnik baldaszkowy
Dąb wielkolistny
Leszczynowiec nagi
Wiśnia piłkowana 'Collingwood Ingram'
Wiśnia nippońska 'Brillant'
Magnolia wierzbolistna
Grusza chińska
Pieris japoński
Grusza wierzbolistna
Strona jest świetna! Kierunek też słuszny. Ja bym raczej nic nie zmieniał, chyba że powoli! A ta fotorelacja świetna! W tych wirusowo - jesiennych czasach takie wiosenne kwiaty to skarb!
OdpowiedzUsuńDzięki!
UsuńA ja lubię kilka zdań o ciekawej roślinie. nie za długo. Np. ostatnie zdjęcie to grusza wierzbolistna. czy wiadomo kto ją wyhodował i kiedy, dlaczego wierzbolistna, a nie innolistna? Czy jadalna? Jakie owoce, jakie ma wymagania, czy warto ją mieć w ogrodzie, a może to raczej wrażliwa roślina dla koneserów? A ile jest w ogóle gatunków grusz hodowlanych. Tego typu informacje. Poza tym bardzo tu lubię zaglądać. Dziękuję. Gratuluje wytrwałości i pięknych zdjęć.
OdpowiedzUsuń