Nalewki

Rzadkości dendrologiczne

poniedziałek, 19 grudnia 2016

Usuwanie drzewa z własnej działki po nowemu

Od 1 stycznia 2017 roku zmieniają się przepisy dotyczące wymogów prawnych w temacie usuwania drzew z własnych działek. W skrócie pisząc następuje ich złagodzenie.

Do tej pory właściciel zwykłego terenu (nie dotyczy terenów zielonych czy terenów należących do rejestru zabytków), który chciał wyciąć drzewo zgłaszał się do odpowiednich organów o zezwolenie na takie działanie. Za samodzielną wycinkę groziły surowe kary. Zgłaszać nie trzeba usuwania drzew owocowych. Jeśli chodzi o inne drzewa to decydował obwód pnia na wysokości 5 cm. Bez zezwolenia można wycinać drzewa poniżej 25 cm obwodu. Przepisy też umożliwiały pozbycie się drzewa złamanego bądź powalonego z przyczyn naturalnych czy z powodu katastrofy.

Za usunięcie drzewa spoza kryterium i wydanie zezwolenia należy dokonać stosownych opłat, które zawarte są w corocznym taryfikatorze. Dotyczy to spraw powiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W innych przypadkach typu rosnące drzewo na terenie przyszłego domu za zezwolenie opłat się nie pobiera.

Drzewo na działce

Teraz ma się to zmienić. Nowelizacja jest odpowiedzią na zbytnie obciążenie administracji i prywatnych właścicieli takimi sprawami, które i tak w większości rozpatrywane były pozytywnie. W takim razie prawo ma umożliwiać gminom rezygnację z konieczności uzyskiwania zezwoleń na wycinkę drzew w wyodrębnionych przez nie wariantach oraz rezygnację z opłat w niektórych przypadkach za taką wycinkę. Gminy uzyskają możliwość określania własnych stawek opłat za usunięcie drzew więc uzyskają realny wpływ na poziom swoich dochodów z tytułu takich opłat. Z grubsza nowe przepisy uproszczą regulację dotyczącą usuwania drzew.

Patrząc na nowy pomysł ze strony miłośnika zieleni obawiam się ogromnej samowolki i spustoszenia w lokalnym drzewostanie. Nie wszyscy patrzą na drzewa przychylnym okiem. Szczególnie po nabyciu nowej działki z nieswoimi nasadzeniami. Z drugiej strony to jednak właściciel drzewa powinien decydować, co dalej z za wysokim drzewem zagrażającym budynkowi w przypadku przewrócenia czy w innych podobnych przypadkach.

Czas pokaże w którą stronę się wszystko obróci. Oby tylko "zielone miasta" nie pozmieniały się w szare miasta. A przecież to drzewa są jednym z sprzymierzeńców w walce z coraz bardziej wszechobecnym, zabójczym smogiem.

Co sądzicie o tych zmianach?



wtorek, 29 listopada 2016

Klon Shirasawy jesienią

Dziś piękny klon Shirasawy z największą liczbą klap wśród wszystkich klonów, jakie możemy spotkać na terenie naszego kraju. Standardowo liście mają 11 klap a spotkać można nawet do 13 klap. Liście są ząbkowane i zwisają na czerwonawych ogonkach. W sezonie liście przyjmują zieloną barwę a jesienią przebarwiają się na żółtawe a czasami pstre barwy z zielonkawymi nerwami i brzegami. Dość długo wiszą na drzewach, które u nas osiągają do 6 metrów wysokości i z powodzeniem nadają się do małych ogrodów. Korowina niestety nie rzucająca się w oczy - ciemna i gładka.

W kolekcjach szkółek można spotkać kilka odmian klonu Shirasawy. A, że ma podobne wymagania, co klon japoński więc warto się nim zainteresować. Jesienią odwdzięczy się pięknymi żółtymi szatami i ciekawymi orientalnymi kształtami.











poniedziałek, 31 października 2016

Kolorowa jesień - arboretum w Rogowie 2016

Każdy sezon kończę obowiązkową wizytą w arboretum w Rogowie. Najczęściej jest to ostatnia dekada października. Tak było i w tym roku. W czwartek 27-go wybrałem się na foto sesję. I się nie zawiodłem. Złota polska jesień trwała w najlepsze. Choć jak porównuję sobie zdjęcia z poprzednich lat to tym razem był to mój najpóźniejszy wypad do tego arboretum. Wiele drzew już zgubiło dużą część liści. A niektóre były zupełnie bezlistne. Co oczywiście nie oznacza, że nie warto było jechać. Mnogość gatunków i odmian, które rosną w Rogowie sprawia, że w każdym tygodniu jesieni coś się dzieje. Tam przebarwienia trwają od października do listopada i tylko od nas zależy, które drzewa chcemy spotkać we właściwej fazie zmian kolorów.

Większość foto relacji, która powstaje po wizytach w Rogowie za główny temat bierze klon palmowy i jego odmiany w przeróżnych odcieniach czerwieni, żółtego i pomarańczy. I nie ma co się dziwić. To mistrz koloru. Wystarczy dobre stanowisko, światło, właściwy moment i widok jest bajkowy. Zresztą liść klona palmowego jest logotypem tego arboretum.

Ja nie poprzestaję na tym klonie. Lubię zagłębić się w dalsze alejki i dotrzeć do mniej znanych drzew, ale jakże równie pięknie się przebarwiających. Zresztą, co tu dużo pisać. Jak ktoś nie był to zapraszam do oglądania poniższych zdjęć, szczególnie, że weekend po mojej wizycie był deszczowy i dość wietrzny, co pewnie mocno przetrzebiło kolorowe liście z gałązek:



Jedna z alejek w arboretum w Rogowie


Oczar omszony


Jedna z alejek w arboretum w Rogowie


Klon Shirasawy


Jedna z alejek w arboretum w Rogowie


Klon okazały


Klon strzępiastokory


Heptakodium chińskie


Klon koreański


Cyprys Bakera


Klon palmowy 'Koto no ito'


Jeden z klonów w arboretum w Rogowie


Jedna z alejek w arboretum w Rogowie


Klon Henry'ego


Franklinia


Buk pospolity odmiana wycinana


Klon palmowy 'Dissectum Garnet'


Ostrokrzew kolczasty 'Aurea marginata'


Klon grabolistny


Enkiant wygiętoszypułkowy


Magnolia Betty


Styraks wielkolistny


Klon trójkwiatowy


Sumak punjabensis


Liście klona palmowego


Jedna z alejek w arboretum w Rogowie


Trzmielina ostrolistna


Styrakowiec


Klon palmowy


Klon palmowy


Kolcosił


Dawidia


Magnolia drzewiasta


Jedna z alejek w arboretum w Rogowie


Orzesznik drobnoowocowy


Stewarcja kameliowata


Śliwa Maksymowicza


Dereń kwiecisty


Klon diabelski


Klon palmowy w arboretum w Rogowie


Klon palmowy w arboretum w Rogowie


Klon palmowy w arboretum w Rogowie


Klon palmowy w arboretum w Rogowie


Klon palmowy w arboretum w Rogowie


Klon palmowy w arboretum w Rogowie


Klon palmowy w arboretum w Rogowie


Klon palmowy w arboretum w Rogowie


Klon chiński


Brzoza Maksymowicza


Klon rozpierzchłokwiatowy


Zapraszam do Rogowa - każdy tam znajdzie coś dla siebie o każdej porze roku.


Zobaczcie też relacje z innych lat:

Przebarwienia drzew Rogów 2022

Przebarwienia drzew Rogów 2021

Przebarwienia drzew Rogów 2020

Przebarwienia drzew Rogów 2019

Przebarwienia drzew Rogów 2018

Przebarwienia drzew Rogów 2017

Przebarwienia drzew Rogów 2015

Przebarwienia drzew Rogów 2014