Na blogu przedstawiam ciekawe informacje i zdjęcia ze świata drzew i krzewów. Drzewa rzadko spotykane w Polsce i te do przydomowych ogródków. Przepisy na nalewki, soki, dżemy i konfitury z owoców drzew. Porady dla działkowców i ogrodników. Wskazówki ułatwiające rozpoznawanie naszych drzew. Zielnik z liści drzew.
Nalewki
Rzadkości dendrologiczne
poniedziałek, 31 grudnia 2012
Wschód Księżyca nad wierzbą
Mi udało się zaobserwować wspaniały wschód Księżyca, a że odbyło się to na tle potężnej wierzby to uwieczniłem cały efekt i mogę go tu zaprezentować. Wschodzący księżyc nad horyzontem wydaje się dużo większy niż ten wędrujący wysoko po nieboskłonie. To tylko iluzja. Atmosfera przy horyzoncie jest grubsza niż ta w górze. Czyli obserwujemy Księżyc przez różną grubość warstw i podczas wschodu wydaje się, że jest on ściskany a promienie odbitego światła inaczej się odbijają i stwarzają wrażenie jego potęgi. Widać różnicę nawet na poniższych fotach. Na trzecim zdjęciu Księżyc już wydaje się dużo mniejszy niż na pierwszym.
sobota, 29 grudnia 2012
Jemioła
W okresie świąt Bożego Narodzenia, poza choinkami, gwiazdami betlejemskimi i dekoracyjnymi szyszkami, jemioła (Viscum album) jest najbardziej poszukiwaną rośliną. To kulisty, wiecznie zielony krzew, półpasożyt rosnący na drzewach (nie spotkamy jej w gruncie). Najczęściej na topolach ale także na klonach, wierzbach, grabach, lipach, brzozach, robiniach czy sosnach. Teoretycznie nie szkodzi tym drzewom acz ogranicza dostęp do światła, czerpie od nich wodę za pomocą ssawek, a sama jest zdolna do fotosyntezy. Żyje do 50 lat.
Owocem jemioły są trujące dla ludzi białe nibyjagody, które zawierają nasiona - przysmak jemiołuszek i drozdów. I to właśnie ptaki przyczyniają się do jej rozmnażania. Roznoszą one nasiona na dziobach, piórach i odchodach stukając lub ocierając się o korę wysoko na drzewie.
Aż dziwne, że ten pasożyt w wierzeniach aż do dziś chroni przed złymi mocami, odpędza złe duchy, ma zapewniać zdrowie i pieniądze, a pocałunek pod jemiołą gwarantuje szczęście małżonkom i przyczynia się do zwiększenia ich płodności. Mit nordycki przekazuje, że bóg słońca Balder został zabity strzałą posmarowaną jemiołą. Rozpacz jego płaczącej matki, jej łzy zamieniły się w białe owoce jemioły, spowodowała, że Balder zmartwychwstał a uradowana matka powiesiła jemiołę i całowała każdego, kto pod nią przechodził.
Była świętą rośliną druidów. Druidzi wykorzystywali ją do wróżenia. Dym unoszący się do góry z rozpalonych gałązek jemioły uważano za dobrą wróżbę. Dym, który rozchodził się na boki nad podłożem był złym znakiem.
Jest też druga strona medalu. W chwilach gniewu nie raz używamy zwrotu "Ty jemiole" :-). Oby jak najrzadziej.
środa, 12 grudnia 2012
Grudniowy głóg jednoszyjkowy
Nieuszkodzone owoce jeszcze można pozbierać i zrobić nalewkę. A tak swoją drogą to wiecie jaki ma kolor taka głogówka? Kto pierwszy zgadnie otrzyma od serwisu drzewapolski.pl jedną darmową fototapetę na kompa z dowolnie wybranym motywem dendrologicznym! Odpowiedzi proszę podawać w komentarzach.
poniedziałek, 10 grudnia 2012
Ośnieżona sosna pospolita
sobota, 8 grudnia 2012
Jodła Arnolda w zimowej szacie
środa, 5 grudnia 2012
Wiąz szypułkowy - kolory liści
Jesień powolutku dobiega końca, a ja nie zdążyłem pokazać, jak pięknie potrafi przebarwić się wiąz szypułkowy. Zdjęcia pochodzą sprzed miesiąca. Teraz możemy tylko żyć wspomnieniami takich przebarwień.
Gra barw zielono-czerwonych i czerwono-żółtych asymetrycznych liści jest fantastyczna. Ślicznie widać unerwienie liści, które nie jako dzieli cały obszar liścia na wiele składowych.
czwartek, 29 listopada 2012
Buk pospolity w listopadzie
środa, 28 listopada 2012
Topola osika powoli gubi liście
Niektóre drzewa szybko gubią liście (choćby klony). Inne utrzymują brązowe, przysuszone liście aż do przedwiośnia (tak jak platan).
Topola osika gubi natomiast liście bardzo powoli. Część liści już leży pod drzewem, a część jeszcze powiewa na gałązkach. Liście zmieniły kolor na bladozielony, żółtawy i siny. Jak nadejdą mroźne noce to pozostałe liście też opadną.
wtorek, 27 listopada 2012
Śnieguliczka biała
Śnieguliczka to gość z Ameryki Północnej więc jest wytrzymała na mrozy i bardzo dobrze sobie u nas radzi. Znosi suszę i ma niskie wymagania w stosunku do podłoża na którym rośnie. Co ważne jest bardzo odporna na zanieczyszczenia powietrza.
Cechą ozdobną rośliny są jej owoce: małe, śnieżnobiałe kuleczki w postaci gąbczastych jagód. Owoce długo utrzymują się na gałązkach; czasami aż do wiosny. Jednak czym później tym wyglądają coraz gorzej - dostają ciemnych plamek i nieco więdną. Owoce te są trujące. Radzę uważać na dzieciaki, bo śnieguliczkę spotykam przy placach zabaw.
czwartek, 22 listopada 2012
Dereń biały i przetchlinki
środa, 21 listopada 2012
Owoce i liście oliwnika wąskolistnego
Oliwnik dość długo nie gubi liści. Pierwszy mróz je delikatnie powykręcał i wspaniale błyszczą teraz spodnią stroną na gałązkach. Spadną do końca roku a niektóre dopiero na przedwiośniu.
wtorek, 20 listopada 2012
Jesienny rzep, a zoochoria
Jesienią te ocalałe, z których powstały owoce (zwane niełupkami) zasychają i albo rozpadną się albo zostaną porwane przez zwierzęta i w ich sierści zostaną przeniesione w nowe miejsca. To służy rozsiewaniu się łopianów. Proces taki nazywa się zoochorią. Znany jest też w przypadku wielu drzew:
- leszczyn i wiewiórek;
- jarzębiny, głogu, tarniny i różnych ptaków;
- dębów i sójek;
- orzechów włoskich i wron i gawronów;
- czereśni, wiśni, czeremchy i szpaków oraz drozdów;
- bez czarny i koralowy i różne ptaki;
- buki i kasztanowce i drobne ssaki;
- sosna limba i ptak orzechówka;
- i zapewne wielu innych.