Wśród drzew leśnych mikoryza jest dość powszechnym zjawiskiem. Niektóre grzyby specjalizują się w wyborze określonego gatunku drzewa. I tak najbardziej popularne mikoryzy to:
- maślak zwyczajny i sosna pospolita oraz modrzew;
- koźlarz i brzoza brodawkowata;
- borowik i sosna pospolita, buk zwyczajny, dąb szypułkowy, oraz grab pospolity;
- mleczaj rydz i sosna pospolita, kosodrzewina i świerk pospolity;
- gąska i sosna pospolita;
- pieprznik jadalny (kurka) i sosna pospolita oraz świerk pospolity oraz dąb szypułkowy, buk zwyczajny grab pospolity.
Będąc wczoraj na spacerze dostrzegłem grzyby na lipie drobnolistnej. Warto jeszcze dodać, że mamy koniec stycznia i mróz poniżej 10 stopni. A grzyby rosły na wysokości 2 metrów. Ciekawostka nieprawdaż?
Czy to mikoryza czy pasożytnictwo?
Świetne :)
OdpowiedzUsuńPasożytnictwo, mylę się?
OdpowiedzUsuńMikoryza występuje w strefie korzeni, a nie na pędzie czy pniu.
Wątpię też, żeby te grzyby w jakiś sposób pomagały roślinie, nie mogą przecież pobierać soli mineralnych ani wody z powietrza, ale może jakoś inaczej?
"Mikoryza to, jak ogólnie wiadomo, zjawisko współżycia korzeni lub innych organów lub nasion roślin naczyniowych z grzybami".
OdpowiedzUsuńJakoś nie zauważyłem tego, dlatego napisałem wcześniej: "Mikoryza występuje w strefie korzeni, a nie na pędzie czy pniu". A z tego wynika, że mamy błędne informacje, prawdopodobnie Pan ma bardziej wiarygodne, ponieważ dużej się Pan roślinami zajmuje.
W szkole uczą (i w podręczniku), że mikoryza to symbioza korzenia z grzybem, dlatego jeżeli Pan może, to proszę o podanie jakiegoś wiarygodnego źródła mówiącego o mikoryzie z Pana punktu widzenia.
"Zróżnicowanie morfologiczne mikoryz związane jest z właściwościami grzybów symbiotycznych i systemu korzeniowego roślin – najpowszechniejsze to ekto- i endomikoryzy, oraz mikoryzy roślin wrzosowatych" - Dr Andrzej Księżniak (http://www.mykoflor.pl/cms/index.php/pl/mikoryza/funkcje-i-rodzaje)
"Z tego co mi wiadomo to jest symbioza korzeni i grzybów
OdpowiedzUsuń(mykos-grzyb, rhizos-korzeń)". - Włodzimierz Szałański, www.mykoflor.pl
Posiłkowałem się wpisem na Wikipedii:
OdpowiedzUsuńhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Mikoryza
Postaram się w wolnej chwili dotrzeć do innych źródeł.
Zapraszam tutaj: http://www.forum.biolog.pl/mikoryza-problem-vt39941.htm
OdpowiedzUsuńOkazuje się, że mikoryza to nie tylko symbioza korzenia i grzyba. Jednak na tym drzewie to na pewno pasożytnictwo.