Na blogu przedstawiam ciekawe informacje i zdjęcia ze świata drzew i krzewów. Drzewa rzadko spotykane w Polsce i te do przydomowych ogródków. Przepisy na nalewki, soki, dżemy i konfitury z owoców drzew. Porady dla działkowców i ogrodników. Wskazówki ułatwiające rozpoznawanie naszych drzew. Zielnik z liści drzew.
Nalewki
Rzadkości dendrologiczne
poniedziałek, 31 października 2011
Klon tatarski
Z powodzeniem można go stosować do zasadzeń miejskich - zarówno w grupach jak i jako soliter. Dobrze znosi przycinanie. Jego walory uwidaczniają się w pełni jesienią. Jego liście ślicznie przebarwiają się na przeróżne tony koloru pomarańczowego, brunatnego i czerwonego. Zdjęcia odmiany ginnala.
niedziela, 30 października 2011
Kalina koralowa jesienią
Niewiele drzew utrzymuje owoce do tej pory. Jedne spadają same, inne gniją, innym pomaga wiatr i przymrozki a jeszcze inne zjadane są przez ptactwo. Owoce kaliny dość długo wiszą na gałązkach. Do celów konsumpcyjnych warto je zbierać po pierwszych przymrozkach.
piątek, 28 października 2011
Magnolia Wilsona
Jesień to dla magnolii czas owocowania. Owoce o tej porze pękają wysypując czerwone nasionka. Ciekawy to widok. Nie tak śliczny jak wiosną ale ...
czwartek, 27 października 2011
Glediczja trójcierniowa a robinia
Glediczje ostatnio zaczęto wykorzystywać do zasadzeń miejskich. To ładne drzewa i warto się z nimi bliżej zapoznać i umieć je rozpoznać.
środa, 26 października 2011
Nalewka z pigwowca cz.1
Pigwowiec (Chaenomeles) jest często mylony u nas z pigwą (Cydonia). To znaczy potocznie nazywamy go niepoprawnie pigwą. Jest on najczęściej krzewiasty i owoce ma dużo, dużo mniejsze. A, że owoce te mają podobne właściwości, co owoce pigwy, to można je stosować do celów spożywczych.
Posiadam kilka pigwowców w ogródku i w tym roku po raz pierwszy ładnie zaowocowały. Postanowiłem przygotować pigwówkę (poprawnie powinienem napisać pigwowcówkę) - nalewkę z owoców pigwowca. Jak ją zrobić? Oto mój przepis, stworzony z różnych, krążących po sieci przepisów i z doświadczeń nabytych przy tworzeniu innych nalewek owocowych.
Przepis na pigwówkę (pigwowcówkę) - nalewkę z owoców pigwowca
Zebrane owoce pigwowca dokładnie myjemy i wycieramy. Kroimy na małe cząstki i usuwamy gniazda nasienne z nasionami. Pigwowiec tylko wydaje się twardy, jednak łatwo się go kroi. Wszystko wsypujemy do słoja lub gąsiora i zasypujemy cukrem. Im mniejsze kawałki pokroimy tym więcej się zmieści do słoja i szybciej puści sok. Ilość cukru uzależniamy od liczby zebranych owoców. Ja nasypałem cukru tak, aby pokrywał owoce ponad 4 centymetrową warstwą. Teraz czekamy kilka dni, aż owoce puszczą sok. Pigwowiec łatwo i szybko puszcza sok. Już po pierwszym dniu zbierze się go ze 2-3 cm na dnie. Po 3 dniach z 5 litrowego słoja owoców miałem litr soku!
Systematyczne go warto zlewać do butelki, którą chowamy do lodówki. Po tygodniu, góra dwóch, cały sok można zlać i zmieszać do jednego naczynia. Załóżmy, że mamy go 1 litr. To teraz potrzebujemy 1 litr alkoholu. Najlepiej pół litra czystej wódki i pół litra spirytusu - wtedy uzyskamy nalewkę ok 34-36%. Jak chcemy dużo mocniejszy trunek to mieszamy litr soku z litrem spirytusu. Wszystko mieszamy (pamiętajmy, aby nie zalewać soku czystym spirytusem od razu, bo straci swoje magiczne właściwości) i przelewamy do butelek z pomocą gęstego sitka. Po 2-3 miesiącach mamy gotowy trunek. Czym dłużej go trzymamy w butelkach tym nabierze ciemniejszej barwy.
Uwaga - pozostałe owoce w słoju można zalać ponownie, tym razem samą wódką. One jeszcze naciągną. Po miesiącu, czy dwóch, jak kolor cieczy zrobi się żółtawy, można zlewać do butelek i wymieszać z tym alkoholem z pierwszego zlewu, albo zamykać od razu w butelki. Całość musi trochę postać.
Smacznego - pamiętajmy jednak, że to jest alkohol - pijemy odpowiedzialnie i dla zdrowotności.
wtorek, 25 października 2011
Brzoza Maksymowicza
Brzoza ta jest rzadkością w Polsce. Pochodzi z Japonii. Rośnie do 30 metrów. Liście ma większe niż nasze brzozy i bardziej szerokojajowate. Dzięki temu, że liście są większe, to na jesieni lepiej oddają efekt złocistego przebarwienia.
Brzoza ta dobrze znosi nasze mrozy i z powodzeniem nadaje się do nasadzeń miejskich.
poniedziałek, 24 października 2011
Owoce derenia Kousa
sobota, 22 października 2011
Szyszki choiny kanadyjskiej
W Polsce spotykamy głównie dwie choiny (nie mylić z choinkami :-)) - choinę kanadyjską i choinę karolińską. Dziś parę zdjęć tej pierwszej. To olbrzymie drzewo iglaste do 30 metrów wysokości. U nas spotykane w starych parkach. Odporna na mrozy. Jesienią uroku dodają jej małe, do 3 cm długości szyszki. Z początku zielone, a po pewnym czasie po dojrzeniu brązowiejące.
piątek, 21 października 2011
Akacja, czyli robinia biała i jej owoce
Akacje najczęściej podziwiamy za ich piękne, długie, zwisające kwiaty. Ich owoce nie są już tak urodziwe. To strąki do 12 cm długości, które pozostają na drzewach niemal do wiosny. Co ciekawe latem są zielone, następnie brązowieją i niemal czernieją, a wewnątrz są białe. Ale trzeba uważać i nie dotykać ich - cała roślina jest uznawana za trującą (poza kwiatami).
czwartek, 20 października 2011
Rajskie jabłonie
Wiosną drzewa te cieszą nas wspaniałym dywanem kwiatów. Teraz natomiast prześlicznie wyglądają na nich jabłuszka. Mienią się one kolorami zieleni, pomarańczu, różu i czerwieni. Odmian jest bardzo dużo - od form krzaczastych, małych drzewek po kilkumetrowe drzewa. Niektóre nawet ślicznie przebarwiają liście na żółto.
wtorek, 18 października 2011
Klon pensylwański przebarwia się na żółto
poniedziałek, 17 października 2011
Grujecznik japoński
Z powodzeniem nadaje się do naszych parków. Jest odporny na mrozy i szkodniki.
niedziela, 16 października 2011
Owoce jarzębów
Jesień to czas jarzębów. Ich owoce potrafią wisieć na gałązkach aż po zimę, a nawet dłużej. Zapraszam na wycieczkę, poczynając na znanej wszystkim jarzębinie, po chroniony brzęk, czy mniej znanych przedstawicieli drzew rodzaju jarząb:
To oczywiście uwielbiana przez dzieciaki i ptactwo jarzębina, czyli jarząb pospolity.
To chroniony jarząb brekinia. Spotykany w naszych lasach.
Kolejny chroniony w Polsce jarząb - szwedzki. Często wykorzystywany do zasadzeń miejskich.
Ciekawy jarząb o pokrytych jasnym nalotem owocach i liściach - jarząb mączny. Coraz częściej sadzony w parkach i przy ulicach.
Jeden z nielicznych białych jarzębów - jarząb Koehnego.
Jarząb domowy o jadalnych owocach, znany z południa Europy.
Jarząb olszolistny bardzo rzadko spotykany w Polsce.
Jarząb dalekowschodni również bardzo rzadko spotykany w Polsce.