Na blogu przedstawiam ciekawe informacje i zdjęcia ze świata drzew i krzewów. Drzewa rzadko spotykane w Polsce i te do przydomowych ogródków. Przepisy na nalewki, soki, dżemy i konfitury z owoców drzew. Porady dla działkowców i ogrodników. Wskazówki ułatwiające rozpoznawanie naszych drzew. Zielnik z liści drzew.
Nalewki
Rzadkości dendrologiczne
piątek, 27 maja 2011
Posadź Drzewo 3.0
Ty też możesz posadzić Swoje wirtualne drzewo. Polecam.
Niebieskie szyszki jodeł
środa, 25 maja 2011
Klon czarny Faassena
Ten kolor mnie powala. Nie ma wielu drzew o podobnym odcieniu.
wtorek, 24 maja 2011
Klon Forresta
czwartek, 19 maja 2011
Sosna bośniacka
Do takowych należy sosna bośniacka. Rzadka u nas ale bardzo urodziwa. I wytrzymuje nasze zimy. Niestety to duże drzewo do 30 metrów wysokości i nie nadaje się do małych przydomowych ogródków.
Dereń kwiecisty
Derenie to zadziwiające rośliny. Dla przykładu nasz dereń pospolity ma kwiaty bardzo niepozorne. Natomiast dereń kwiecisty posiada piękne, duże, białe bądź różowe podsadki. Widok jest imponujący.
Niestety dereń ten przemarza i nie wytrzymuje naszych dużych ujemnych temperatur. Mróz uszkadza kwiaty, czasami pędy, a i w naszym klimacie ciężko się doczekać owoców tego derenia. Szkoda.
środa, 18 maja 2011
2011 drzew
Popieram i zachęcam do dalszych zasadzeń.
O całej akcji można poczytać na:
http://zyrardow.pl
Klon strzępiastokory - pierwsze listki
Jego liście wiosną też robią niesamowite wrażenie. Całe owłosione i do tego zupełnie odmiennej barwy niż latem, kiedy są zielone, czy jesienią kiedy są czerwone! Super.
Co ważne, w przeciwieństwie do innych klonów azjatyckich lepiej sobie radzi z naszymi mroźnymi zimami. Latem tylko trzeba go często podlewać - nie znosi suszy.
wtorek, 17 maja 2011
Świerk biały (odmiana 'Conica')
Uwielbiam obserwować świerk biały w odmianie 'Conica' zaraz po zimie. Jego jasnozielone, świeżutkie przyrosty są wręcz powalające. To bardzo wolno rosnące drzewo, o stożkowatym pokroju, a posiada tyle uroku. Rocznie rośnie raptem kilka centymetrów rocznie. Polecam do małych przydomowych ogródków.
poniedziałek, 16 maja 2011
Kwitną bzy
niedziela, 8 maja 2011
Przymrozki narobiły wiele szkód
Ja zauważyłem uszkodzenia na orzechu włoskim, berberysie, magnoliach i winogronie. Poniżej kilka fotek ilustrujących uszkodzenia.
piątek, 6 maja 2011
Trwają matury - kwitną kasztanowce
a piło się tak, jak we śnie.
Gdzie te prywatki, niezapomniane,
czy jeszcze pamiętasz je?
Jakoś tak leciały słowa piosenki. Ta zima była wyjątkowo długa i nawet zacząłem się obawiać, czy tegoroczni maturzyści zobaczą kwiaty o czasie.
Ale spokojnie, kasztanowce dały radę. Teraz trzymamy kciuki za maturzystów.
Poniżej zdjęcia kasztanowca białego, niezwykłej odmiany 'Baumannii':
Holenderskie lipy
Korony tych drzew mają 2,4 m szerokości i 1,5 m wysokości. Aby lipa przybrała prostokątny kształt, musi być hodowana na specjalnej bambusowej konstrukcji. Drzewa wymagają też corocznego przycinania aby nie stracić swojego kształtu.
Takich lip jeszcze nie widziałem. Jak się pojawią to postaram się o foty.
Źródło: http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,sadza-prostokatne-lipy,185875.html
P.S. Jak widać w komentarzach pod wpisem - mieszkańcom pomysł nie przypadł do gustu.
czwartek, 5 maja 2011
Złotokapy
A teraz uwaga - złotokapy to rośliny bardzo trujące. Nie dotykamy ich tylko podziwiamy.
środa, 4 maja 2011
Różanecznik Purdoma
wtorek, 3 maja 2011
Magnolie wiosenne
A teraz o tej pozytywnej stronie ich posiadania. Chyba nikt nie przejdzie obojętnie wobec kwitnącego okazu magnolii. Poniżej kilka z tych wcześnie kwitnących.
Robią wrażenie, nieprawdaż?