Na blogu przedstawiam ciekawe informacje i zdjęcia ze świata drzew i krzewów. Drzewa rzadko spotykane w Polsce i te do przydomowych ogródków. Przepisy na nalewki, soki, dżemy i konfitury z owoców drzew. Porady dla działkowców i ogrodników. Wskazówki ułatwiające rozpoznawanie naszych drzew. Zielnik z liści drzew.
Nalewki
Rzadkości dendrologiczne
piątek, 26 grudnia 2014
Pierwszy śnieg w ogrodzie i lesie
Przyroda potrzebowała spoczynku. Chwili wytchnienia. Nabrzmiałe pączki a czasami nawet kwiaty czy baźki bardziej wyczekiwały wiosny a niżeli zimy. Ale to się zmieniło. Mamy zimę. I w lesie i w ogrodzie. Jest ładnie. Biało - bajecznie.
Cudowne widoki zachęciły mnie do spacerów. Tych po ogrodzie jak i po lesie.
czwartek, 11 grudnia 2014
Fotergilla większa zwana amerykańską
Fotergilla gościła już na łamach mojego bloga. Było to w okresie kwitnienia fotergilli Gardena. Ale jesień również ukazuje uroki tego dużego krzewu. Fotergilla większa pochodząca z USA pięknie się przebarwia na żółte, pomarańczowe i czerwone odcienie. Kolor głównie zależy od stanowiska i nasłonecznienia.
Liście kształtem podobne są do liści olchy ale nieco większe. Roślina nie toleruje wapiennego podłoża. Dobrze sobie radzi w naszym klimacie. Rośnie do 2 metrów wysokości - jest największa z wszystkich fotergilli.
Z ciekawostek na temat fotergilli warto wspomnieć o jej nazwie. Otóż nazwa pochodzi od angielskiego botanika Johna Fothergilla (1712-1780), który wyselekcjonował ten krzew.
środa, 10 grudnia 2014
Dąb zębaty o dużych liściach
Dąb ten pochodzi z zachodnich Chin, Japonii i Korei. U nas nawet dobrze sobie radzi zimą. W cieplejszych rejonach może osiągać kilkanaście metrów wysokości ale generalnie dużo mniej.
czwartek, 27 listopada 2014
Jak przebarwiają się mniej popularne klony?
Dlaczego klony? Bo jest ich mnóstwo gatunków i odmian i moim zdaniem przybierają w październiku i na początku listopada najbardziej kolorowe szaty. Od zielonawożółtych po złote, pomarańczowe, czerwone i rubinowe. Zresztą sami oceńcie.
Cofamy się o miesiąc: