Na blogu przedstawiam ciekawe informacje i zdjęcia ze świata drzew i krzewów. Drzewa rzadko spotykane w Polsce i te do przydomowych ogródków. Przepisy na nalewki, soki, dżemy i konfitury z owoców drzew. Porady dla działkowców i ogrodników. Wskazówki ułatwiające rozpoznawanie naszych drzew. Zielnik z liści drzew.
Nalewki
Rzadkości dendrologiczne
czwartek, 29 sierpnia 2013
Kalina szorstkowłosa
Pochodzi z Japonii i niestety jest wrażliwa na nasze duże mrozy. Dość rzadko u nas spotykana. A szkoda bo śliczna.
wtorek, 27 sierpnia 2013
Owoce jarzębu japońskiego
Ciekawy jestem, czy z takich owoców jarzębu japońskiego też można robić soki, nalewki i konfitury? Zobaczymy czy upodobają je sobie ptaki (najczęściej kwiczoły, drozdy, droździki, gile, jemiołuszki, jarząbki i zięby).
poniedziałek, 19 sierpnia 2013
Korkowiec amurski - zielone owoce
Korkowiec amurski to dość ciekawy akcent w małym ogrodzie. Rośnie powoli (tylko na bardzo żyznych i wilgotnych glebach przyrost jest silny) i ma śliczny pokrój - trochę parasolowaty, trochę pagodowy. A co ciekawe, podobno jego zapach odstrasza komary, tak bardzo nękające tego roku.
Aktualnie wzrok nasz cieszą jego niedojrzałe jeszcze, zielone owoce. Za kilka tygodni sczernieją i będą ślicznie błyszczeć w słońcu. Szkoda, że tak rzadko jest wykorzystywany przez służby zieleni miejskiej do nasadzeń w parkach.
piątek, 16 sierpnia 2013
Ambrowiec amerykański - owoce
Tak jak liście ambrowca przypominają liście jednego z klonów (w sumie warto by się zastanowić, który klon ma najbardziej podobne liście do ambrowca) tak owoce ambrowca dla amatora dendrologii są podobne do zwisających owoców platana. A teraz już zdjęcia owoców ambrowca amerykańskiego.
Ładne te kuleczki, nieprawdaż? Takie niczym XV-wieczna broń zwana morgenszternem.
środa, 14 sierpnia 2013
Klon japoński - rzadkości dendrologiczne cz.10
Klon japoński można spotkać głównie w ogródkach przydomowych albo arboretach. A szkoda, bo to jeden z ładniejszych klonów. Zarówno ze względu na wielopalczaste liście, pięknie przebarwiające się jesienią, jak i pokrój drzewka i jego czerwone skrzydlaki. Klony te rosną jako drzewka do kilku metrów wysokości, a czasami można je spotkać w formie krzaczastej. Nie zajmują wiele miejsca. Idealnie nadają się do małych ogrodów. Konkurują urodą z częściej spotykanymi u nas klonami palmowymi i mają podobne do nich wymagania stanowiskowe.
wtorek, 13 sierpnia 2013
Guzikowiec zachodni
Warto spróbować w małych przydomowych ogródkach, gdyż jest łatwy w utrzymaniu i nie ma specjalnych wymagań glebowych. Preferuje stanowiska nasłonecznione i delikatnie wilgotne podłoże.
czwartek, 8 sierpnia 2013
Już za 3 tygodnie wystawa Zieleń to Życie 2013
Na takiej wystawie nie może zabraknąć wszystkich kochających ogrody, drzewa, krzewy i pozostałe roślinki. Ja się wybieram. Wiele można się nauczyć a przede wszystkim zapoznać się z nowościami na rynku ogrodniczym. Szczególnie interesujące dla mnie są nowe odmiany drzew. Nowość do ogródka - bezcenne :-).
środa, 7 sierpnia 2013
Jarząb japoński owocuje i kwitnie
Dostrzegliście już w tym roku powtarzanie kwitnienia?
wtorek, 6 sierpnia 2013
Kwitnie roztrzeplin wiechowaty
Nie byłem też świadom, że roztrzepliny tak wcześnie wchodzą w etap kwitnienia. W przypadku wielu gatunków na pierwsze kwiaty trzeba czekać kilka a nawet kilkanaście lat. Co również ciekawe - kwitną bardzo późno. Początek sierpnia to nietypowa pora na kwitnienie w Polsce.
niedziela, 4 sierpnia 2013
Podlewamy drzewa
Apeluję do służb zarządzania zielenią o podlewanie drzew i krzewów. Przez Polskę przechodzi kolejna fala upałów. Ratujmy te, które jeszcze można. Wiele drzew już uschło. Nie sukcesem jest zasadzić rośliny. Dopóki korzenie nie przebiją się w głąb do zasobów wody trzeba je w okresach suszy podlewać.
Dla przykładu przy nowopowstałej obwodnicy Żyrardowa nasadzono wiele drzewek. Niestety służby zapomniały raz na jakiś czas je podlać. Widok jest dramatyczny - stoją same pieńki. Drzewa zamarły. Ratujmy teraz te miejskie i blokowe. Jeszcze można ale to już ostatni dzwonek!
piątek, 2 sierpnia 2013
Jodła kalifornijska - szyszki
Szyszki jodeł nie spadają na ziemię. Do końca utrzymują się na drzewie, aż zaczną się rozpadać albo rozdziobią je ptaki. Jeśli mamy jodłę koreańską, Arnolda albo jodłę Veitcha to jesteśmy w stanie obejrzeć ich szyszki dokładnie, gdyż jodły te tworzą szyszki już jako niewielkie drzewka. Inne jodły zazwyczaj mają szyszki, jak są kilkumetrowymi drzewami.
Tak jest z często spotykaną w naszych parkach i ogrodach jodłą kalifornijską. Drzewa 4. czy 5. metrowe, a nawet wyższe czasami jeszcze są bez szyszek. Mi się udało spotkać jodłę kalifornijską z szyszkami, właśnie taką o wysokości ok. 5 metrów. Szyszki miały ok. 12 cm wysokości i były koloru zielonego i fioletowego. Niestety dostęp do szyszek był utrudniony więc i zdjęcia nie są najwyższej jakości. Niemniej rzadki to widok więc zapraszam do oglądania.