Na blogu przedstawiam ciekawe informacje i zdjęcia ze świata drzew i krzewów. Drzewa rzadko spotykane w Polsce i te do przydomowych ogródków. Przepisy na nalewki, soki, dżemy i konfitury z owoców drzew. Porady dla działkowców i ogrodników. Wskazówki ułatwiające rozpoznawanie naszych drzew. Zielnik z liści drzew.
Nalewki
Rzadkości dendrologiczne
środa, 28 grudnia 2011
Błotnia leśna
Aż szkoda, że błotnia jest tak rzadkim gościem w naszych parkach i ogrodach - pochodzi z USA a wytrzymuje mrozy do minus dwudziestu kilku stopni. Nie nadaje się niestety do małych, przydomowych ogródków - rośnie aż do 30 metrów wysokości. W Polsce często stosowana jest inna nazwa tego drzewa - kląża leśna.
wtorek, 27 grudnia 2011
Cypryśnik błotny
Cypryśnik błotny to jedyny z cypryśników spotykany w Polsce. Podobnie jak modrzew i metasekwoja gubi igły na zimę. To duże i piękne drzewo rosnące u nas aż do 30 metrów wysokości. Najczęściej podziwiamy go za pneumatofory - zgrubienia na korzeniach wyrastające powyżej poziomu gleby bądź wody w pobliżu pnia. Pneumatofory umożliwiają dostęp tlenu do systemu korzeniowego drzewa.
Poza korzeniami oddechowymi cypryśnik wytwarza piękne, okrągławe szyszki. Cypryśnik ten dawniej nazywany był cisownikiem oraz cisowcem. Łacińska nazwa tego drzewa - Taxodium z greki oznacza cisopodobny.
czwartek, 22 grudnia 2011
Sosna żółta
Preferuje słoneczne stanowiska i dobrze znosi suszę. Mniej natomiast odporna jest na mrozy.
środa, 21 grudnia 2011
Głóg gajowy
Sam głóg jest jednak rzadko spotykany u nas. Takie owoce mogą być ciekawym wyzwaniem dla ptactwa.
piątek, 2 grudnia 2011
Kuningamia chińska
Kuningamia chińska często zwana jest jako stroigła chińska. To piękne drzewo iglaste, choć u nas rzadko spotykane. Igły bardzo specyficzne, bo długie i szerokie. Szyszki z trójkątnymi łuskami - bardzo dekoracyjne. Jest bardzo wrażliwa na mrozy. Wada ta nie przeszkadza w próbach jej uprawy na terenie naszego kraju. Coraz częściej ją spotykam w przydomowych ogrodach.
wtorek, 29 listopada 2011
Jabłoń Sargenta
Wspaniale jesienią przebarwia się na żółte i kremowe kolory jabłoń Sargenta. Dodatkowo liście są pięknym przykładem heterofilii u drzew. Heterofilia to występowanie na tym samym drzewie liści o zupełnie różnych kształtach. Podobną cechę można zaobserwować u morwy.
Jabłoń Sargenta to niskie drzewo a czasami krzew. Pochodzi z Japonii ale można ją spotkać w naszych szkółkach. Wspaniale wygląda wiosną, jak kwitnie oraz jesienią w czasie przebarwienia liści lub podczas owocowania. Ma drobne czerwone owoce przypominające jagody czerwonej porzeczki wiszące na ogonkach.
Korkowiec amurski
Korkowca amurskiego coraz częściej można spotkać w naszych parkach. Pochodzi z Chin ale dobrze sobie radzi w naszym klimacie. Jego walorami są miękka korowina z której można wytwarzać korki do butelek, nieparzystopierzaste liście oraz ciekawe, czarne owoce - pestkowce. Owoce te są przysmakiem naszych ptaków a pozostają na drzewie nawet do samej wiosny.
Generalnie drzewo to rośnie do 15 metrów wysokości, ale u nas zazwyczaj osiąga połowę tej liczby. Co ważne owocuje w dość młodym wieku - nawet po 5 latach od posadzenia. Nigdzie nie znalazłem informacji, czy owoce te nadają się do celów spożywczych.
piątek, 25 listopada 2011
Pigwa
W Polsce pigwa zaczyna być coraz częściej sadzona w sadach. Jedyny z nią problem to nie zupełna mrozoodporność.
Pigwa ma właściwości prozdrowotne. Stosowana jest w stanach zapalnych gardła, jamy ustnej i przewodu pokarmowego. Do przemywania oczu zaleca się wywar z nasion pigwy. Jest składnikiem wielu kosmetyków stosowanych do oczyszczania skóry.
W dawnej Grecji i Rzymie młode pary podczas wesela spożywały wspólnie owoc pigwy jako symbol miłosnego związku. Natomiast mityczne złote jabłka Hesperyd były najprawdopodobniej właśnie pigwami. Starożytni Grecy zwali bowiem drzewka pigwy złotymi jabłoniami.
czwartek, 24 listopada 2011
Kalina Wilsona
Sosna chińska
Sosna chińska to rzadkość u nas. Pochodzi z Chin i Korei. To dość duże drzewo, bo rośnie do 15 metrów wysokości. Ma piękne igły. Po 2 w pęczku a po 3 na szczytach młodych pędów. Szyszki podobne do naszej sosny pospolitej ale trochę większe.
Co ważne jest to roślina lecznicza. Z żywicy wytwarza się terpentynę i lekarstwa stosowane przy zaburzeniach pracy nerek, pęcherza, skaleczeniach i wrzodach. Z kory wytwarza się taninę. Igły natomiast zawierają naturalne środki owadobójcze oraz barwniki.
wtorek, 22 listopada 2011
Rzadkości dendrologiczne cz.6 - styrakowiec chiński
poniedziałek, 21 listopada 2011
Świerk serbski
Świerk serbski to roślina pochodząca z Serbii i Bośni i nigdzie indziej nie występująca naturalnie. Jednym słowem typowy endemit. W Polsce mało popularny, aczkolwiek dostępny w szkółkach i dobrze sobie radzący w naszym klimacie. Charakterystyczne są jego krótkie, ciemnobrązowe szyszki i zielone igły z dwoma białymi paskami od spodu.
piątek, 18 listopada 2011
Klon zwyczajny jesienią
Niestety to dość wysokie drzewo. Do małych ogródków trzeba szukać niskich odmian. Oferta szkółek obejmuje dla przykładu takich małych przedstawicieli gatunku: Globosum, Golden Globe, Lorbergii, i purpurowy Royal Red.
środa, 16 listopada 2011
Modrzew gubi igły
Mój blog przeszedł preselekcję w Webstarfestival 2011
Jeśli podobają się moje zdjęcia na blogu i to o czym piszę to gorąca prośba o Twój głos. Głosując możesz wygrać 5000 PLN bez podatku! Więcej info.
wtorek, 15 listopada 2011
Leszczyna pospolita o czerwonych liściach
Moja ma dopiero kilka lat i jeszcze nie owocuje. A orzechy też będą w purpurowych okrywach. Już się nie mogę doczekać. Na razie podziwiam grę barw i staram się aby roślina się nie rozkrzewiła za bardzo tylko rosła w formie drzewka. Akurat leszczyny lubią przycinanie.
poniedziałek, 14 listopada 2011
Cudowna moc kasztanów
O tych i innych właściwościach kasztanów i kasztanowców można przeczytać w październikowym numerze "Mody na zdrowie" dostępnym w aptekach i Empikach.