Nalewki

Rzadkości dendrologiczne

piątek, 29 lipca 2011

96 drzew upamiętni ofiary katastrofy smoleńskiej

Ratusz sfinansuje na Ursynowie na terenie po XIX-wiecznym parku (tzw. Gucin Gaju) symboliczny park 96 drzew. Na razie nie podano co to będą za drzewa.

Yves Rocher zasadzi 130 000 drzew w Polsce

W ramach swojej międzynarodowej kampanii sadzenia drzew, której ambitnym celem jest posadzenie 50 milionów drzew na świecie, marka Yves Rocher zobowiązała się do posadzenia 130 000 drzew w Polsce.

Zamierzają obsadzić ponad dwudziesto hektarowy teren na północ od Górnego Śląska, nieopodal miasta Koszęcin (między Częstochową a Katowicami). 15 sierpnia 2008 r. trąby powietrzne, które przeszły nad Polską zniszczyły ponad 1500 hektarów lasów, w tym około 700 na terenie Nadleśnictwa Koszęcin.

Sadzone będą modrzewie, brzozy, buki i świerki. Na tej stronie są informacje jak się przyłączyć do tej akcji:
http://www.yves-rocher.com.pl

czwartek, 28 lipca 2011

Dendrologiczna ścieżka w Parku Dittricha

Park Miejski im. Karola Augusta Dittricha w Żyrardowie wzbogacił się o nowe tablice informacyjne. Zawierają one plan parku wraz z niedawno powstałą dendrologiczną ścieżką edukacyjną oraz rozmieszczenie rzadkich i cennych gatunków drzew. Dodatkowo w parku przy każdym cennym drzewie są małe tabliczki z opisem i cechami gatunku.

tablica w Parku Dittricha

tablica w Parku Dittricha

tablica w Parku Dittricha

Teraz każdy będzie wiedział pod jakim drzewem stoi no i w końcu usiądzie pod platanem a nie pod jakimś tam klonem :-).
Kolej na inne parki w naszym województwie.

środa, 27 lipca 2011

Bożodrzew - boskie drzewo

Bożodrzew gruczołkowaty to duże i piękne drzewo. Pochodzi z Chin ale dość często spotykany jest w Polsce. Coraz częściej.

Wykorzystywany jest w ziołolecznictwie:

  • kora posiada silne właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne,
  • owoce stosuje się jako środek pomocniczy w leczeniu nieregularnego miesiączkowania, zbyt obfitych krwawień menstruacyjnych oraz żylaków odbytu,
  • wywarem z liści leczy się wrzody.

Ze względu na swoje właściwości dość często nazywany jest boskim drzewem. Po angielsku jego nazwa to 'tree of heaven' - drzewo niebios.

Bożodrzew gruczołkowaty

Bożodrzew gruczołkowaty

poniedziałek, 25 lipca 2011

Cedrzyniec kalifornijski

Jeśli ktoś nie przepada za naszymi tujami (czyli żywotnikami) to wartym rozważenia jest podobny do nich cedrzyniec. Co prawda mniej odporny na mrozy ale ślicznie zielony. Mi się bardzo spodobał.

Cedrzyniec kalifornijski

Cedrzyniec kalifornijski

Cedrzyniec kalifornijski

piątek, 22 lipca 2011

Współpraca z ZielonaLekcja.pl

Mój Atlas Drzew nawiązał współpracę z portalem edukacji ekologicznej ZielonaLekcja.pl.

Portal ZielonaLekcja.pl to codziennie garść świeżych informacji, o tym, co w ekologii piszczy, baza scenariuszy, bajek i prezentacji, ogólnopolska mapa obiektów związanych z edukacją ekologiczną, a także filmiki, gry i recenzje książek, które propagują zielony styl życia.

ZielonaLekcja.pl

Odwiedzam i jestem pod wrażeniem. Polecam.

Galasy na dębach

Galasy to narośla, powstałe z tkanki roślinnej, utworzone przez owady (np. galasówkowate z rzędu błonkówek, mszyce ochojnikowate) oraz pajęczaki. Powstają one w wyniku rozrostu tkanki merystematycznej pod wpływem substancji wprowadzonej przez samicę podczas nakłucia rośliny lub pod wpływem żerowania larw. Mają one za zadanie chronić rozwijające się w jego wnętrzu larwy. Galasy tworzone na liściach opadają wraz z nimi jesienią, a zimą wylęgają się z nich samice pierwszego pokolenia, które składają jaja w śpiące pączki roślin.

Na pączkach dębu galasy określane są jako dębianki. Z dębianek tych otrzymuje się taninę oraz nalewki wykorzystywane w lecznictwie jako środek ściągający i osłaniający. Występują głównie na dębie szypułkowym.

galas na dębie szypułkowym

galas na dębie szypułkowym

wtorek, 19 lipca 2011

Certyfikat za Posadź Drzewo 3.0

Ja już mam certyfikat od Tetra Pak za udział w 3 edycji akcji "Posadź Drzewo". Polecam!

certyfikat

Certyfikat w pdfie

poniedziałek, 18 lipca 2011

Rzadkości dendrologiczne cz.2 - skrzydłorzech kaukaski

Skrzydłorzech kaukaski to piękne i duże drzewo o olbrzymich nieparzystopierzastych liściach i długich zwisających owocach. Rzadko spotykany jest w starych parkach. Najpiękniejszy okaz, jaki widziałem rośnie przy zamku w Piaskowej Skale.

skrzydłorzech kaukaski

skrzydłorzech kaukaski

środa, 13 lipca 2011

Drzewa przybrzeżne

Drzewa rosnące przy brzegu Bałtyku mają ekstremalne warunki do życia. Silne wiatry, piasek, erozja, turyści, zalewanie słoną wodą i pewnie wiele innych zagrożeń. Ich wygląd świetnie odzwierciedla walkę z siłami natury. Mała ilość liści, pochylenie na jedną stronę, minimalne roczne przyrosty, mniejsza wysokość niż drzew w innych regionach.

Jeśli chodzi o gatunki to ja spotkałem nad morzem sosny, brzozy, buki, jarzębinę, osikę, głogi i dęby.

drzewa przybrzeżne

drzewa przybrzeżne

drzewa przybrzeżne

drzewa przybrzeżne

poniedziałek, 11 lipca 2011

Surmia żółtokwiatowa

Surmie dość często można spotkać w naszych miastach. Cechują się ogromnymi sercowatymi liśćmi, przepięknymi kwiatami oraz długimi, fasolowatymi owocami. Ciekawym gatunkiem jest surmia żółtokwiatowa. Posiada ona kwiaty barwy żółtawej a nie białofioletowej jak typowa surmia bignoniowata. Polecam.

Surmia żółtokwiatowa

Surmia żółtokwiatowa

poniedziałek, 4 lipca 2011

Sumak octowiec o powycinanych liściach

Sumaki to coraz popularniejsze drzewka w naszych ogródkach. Pięknie, dość oryginalnie owocują i przebarwiają się na czerwono jesienią. Mają niestety też wady - szybko rozprzestrzeniają się przez odrosty korzeniowe i są trujące.

Ja spotkałem odmianę sumaka o przepięknych, powcinanych liściach. Nazywa się 'Dissecta'. Robi wrażenie.

sumak octowiec Dissecta

sumak octowiec Dissecta