wtorek, 16 września 2014

Kalopanax pictus, czyli kolcosił drzewiasty Maksymowicza

Kolcosił drzewiasty (Kalopanax pictus, Kalopanax septemlobus) to przepiękne, duże drzewo (do 20 metrów wysokości) pochodzące z Dalekiego Wschodu. Rzadko spotykane w naszych ogrodach, arboretach i parkach. Ostatnio udało mi się sfotografować jego odmianę (poprawnie pisząc - formę) 'Maksymowicza'. Ma olbrzymie liście, osiągające do 30 cm długości. Są one dłoniasto złożone i 5. albo 7. klapowane. Odmiana ta ma jeszcze wyraźniejsze klapy i głębiej powcinane niż klasyczny kalopanaks. Za miesiąc jego liście przebarwią się na żółtawy kolor.

Oprócz urodziwych liści można podziwiać jego korowinę uzbrojoną w duże i bardzo ostre kolce. Piękne są też owoce - niby jagody, małe, czarne, kuliste zebrane w wiechy. Uwielbiane przez ptactwo, potrafią wisieć na drzewie aż do wiosny.

Jako, że drzewo to lubi ciepło to wrzesień jest miesiącem jego ostatnich dni kwitnienia i początku rozwoju owoców. Warte polecenia do dużych ogrodów - dobrze sobie radzi z naszymi zimami.


Kolcosił drzewiasty

Kolcosił drzewiasty

Kolcosił drzewiasty

Kolcosił drzewiasty

Kolcosił drzewiasty

3 komentarze:

  1. Mam go i jest całkowicie bezproblemowy, nawet młode przyrosty nie przemarzają podczas mrozów w maju. Do tego na wilgotnej glebie rośnie dość szybko.

    OdpowiedzUsuń